Milliárdos döntés előtt a városvezetők 
Optimista megközelítés: legkorábban őszre lehet mélygarázs  
  
Öles címmel jelent meg a Váci Napló április 8-i száma: "Vége lehet a belvárosi rémálomnak". A cikk első mondata ráerősített a cím sugallatára, s azt olvashatták a váciak, amit már közel két éve várnak: "Heteken belül megkezdődhetnek a mélygarázs felszíni munkálatai, és ideális esetben nyár elejére normalizálódhat a közlekedés a most még lezárt mélygarázs környékén."

Később kiderült, hogy nem a Váci Napló újságírója által készített tényfeltáró írás fejlécéről van szó, hanem egy cikként megfogalmazott aláírásgyűjtő ív bevezetőjéről.

Ha már az érintettek erről nem beszélnek nyíltan, hírlevelünk utána járt annak, hogy legkorábban mikor nyílhat meg a mélygarázs. A modellszámításunk azt feltételezi, hogy az önkormányzat, a beruházó és a bank május 1-ig megállapodik az építmény város általi megvásárlásáról, a posta előtti út kiszélesítését elvetik a döntéshozók, valamint minden olyan cég, amely a mélygarázs építésében részt vett, ám nem lett kifizetve, azonnal visszahozza és beépíti a szükséges anyagokat, berendezéseket.

Ebben az esetben – a 2-3 hetes szerződés írási és kötési periódus után – elviekben május végén megkezdődhetnek a felszíni munkálatok, és folytatódik a beruházás föld alatti kivitelezése is. Megkérdezett szakértőink szerint ez a folyamat minimum 2-2,5 hónapot igénybe vesz. A készre jelentés után kell beszerezni a szakhatósági engedélyeket (ez több hétig is eltarthat), majd ezt követően lehet az építéshatósághoz fordulni – amely jelen esetben a Gödöllői Polgármesteri Hivatal – a használatbavételi engedély kiadásáért. A hivatalnak erre 30 napja van, amelyet feltételezhetően kihasznál, hiszen egy több ezer négyzetméteres, milliárdokba kerülő építésről van szó. Ha kiadja az engedélyt, akkor annak fellebbezési lehetőségéről – az ügyfelek nagy száma miatt – a sajtó útján (is) értesíti az érintetteket. A megjelentetés és "kifüggesztés" 5-10 napot vehet igénybe, míg a fellebbezési határidő 15 nap.

Hozzáértők szerint a tulajdonos szempontjából ideális esetben itt véget ér az építkezési szak. (Hacsak nincs fellebbezés, ami újabb legalább 30 nappal hosszabbítja meg az eljárást.) A használatbavételi engedélyt megkapja, majd folyamodhat maga vagy bérlője az újabb, most már az üzemeltetéshez szükséges engedélyekért.

LEGKORÁBBAN OKTÓBER
Tehát a modellszámításunk elején írt három fő feltétel május 1-i teljesülése esetén (amelyre valljuk be, hajszálnyi esély van csupán) a jogerős használatbavételi engedély legkorábban 4,5-5 hónap múlva kapható meg, azaz 2011. októberében!

Természetesen a földfelszín elviekben július végén már átközlekedhető lehet, de a mélygarázs használata (amely sok Széchenyi utcai garázstulajdonost, illetve egy új társasház tulajdonosait is érinti), csak az év utolsó 2-3 hónapjában válhat valósággá. Hangsúlyozzuk, elviekben.

A pesszimistább verzió szerint az önkormányzat nem tud megállapodni csak több hónap tárgyalás után a beruházóval és a Raiffeisen bankkal a mélygarázs megvételéről (ha a nehéz gazdasági körülmények ellenére vállalhatja egyáltalán ezen milliárdos kiadást…), a posta előtti útszélesítéstől nem tekintenek el (amelyre – tudomásunk szerint – még jogerős útépítési kiviteli tervek sincsenek, nem beszélve az ott lévő üzletek kisajátításáról), és a kifizetetlen számlák miatt az alvállalkozó építő cégekkel is elhúzódik a megállapodások megkötése. Ez esetben a mélygarázs legkorábbi átadási időpontja 2012. közepére tehető.

Vissza