Megírt, majd feledett szabály 
Sportos milliók kivételezetteknek  
  
A városi honlapon megjelent hír szerint a Csereklye Károly (képünkön) által vezetett Ifjúsági és Sportbizottság áprilisban elosztotta a pályázati támogatásokat.
Vélhetően nehéz volt a döntés a bizottsági tagok számára és több oldalról megközelítve, minden bizonnyal megfontolt, a meglévő forrásokkal jól sáfárkodó döntést hoztak. Ám saját szabályukkal homlokegyenest ellenkezőt. A pályázati kiírás – amely a váci honlapról ugyanúgy letölthető, mint a szétosztott pénzeket tartalmazó táblázat – szerint ugyanis: "Azok az egyesületek, civil szervezetek, akik az önkormányzattól közvetlen költségvetési támogatásban részesülnek, csak indokolt esetben (pl. évforduló) kaphatnak pályázati támogatást!" Mindezt kiemelve, külön keretes részben tették közzé a pályázatot kiírok.
Azonban a bizottság az elosztási döntésénél már nem vette figyelembe saját feltételét. Az elfogadott éves városi költségvetésben külön soron megjelölt, közvetlen költségvetési támogatásban részesülő klubok közül pályázati forrásból a két kiemelt klubon (Váci Női Kézilabda SE, Vác Városi Labdarúgó SE) és három kisebb egyesületen kívül minden, a büdzsében is szereplő sportszervezet ismét pénzt kapott. Mindeközben "a bizottság anyagi fedezet hiányában..." nem tudta támogatni többek között három általános iskola diáksport egyesületét, a Váci Nagycsaládosok Egyesületét, vagy például a Váci Hallássérültek Egyesületét.

KÖZPÉNZRE VÁGYÁS ADÓELKERÜLÉSSEL
Idén is sok tízmillió forinttal támogatja az önkormányzat a váci sport- és kulturális egyesületeket. Mindezt állami és helyi adóbevételekből teheti. Ha csökkennek az adóbevételek, ha továbbra is vannak, akik elkerülik az adófizetést, akkor elviekben a sport és a kultúra támogatása sem megoldható az eddigi szinten.
Bizonyára tisztában van ezzel minden helyi egyesületi vezető is, és nyugodt lelkiismerettel, azzal a tudattal fordul támogatási igényével a városvezetéshez, hogy a saját maga adómorálja példaként állítható mindenki elé. Hiszen közpénzeket kér vissza az önkormányzattól az egyesülete számára.
De, úgy tudjuk, nem mindenki gondolkodik így. Információink szerint van olyan váci egyesületi vezető, aki szlovák rendszámú nagy értékű gépkocsival rója városunk utcáit. Hozzáértők szerint a szlovák rendszámú gépjárművek vásárlása, illetve magyarországi használata esetén millióktól esik el az állam. Ez az összeg a vásárláskor jelentkező regisztrációs és általános forgalmi adóból, majd például gépjármű adókból ered.
Ha igaz, hogy az egyik egyesületi vezető az adóelkerülés szlovák rendszámos formáját választja, akkor kérdés, hogy van-e morális alapja bármilyen közpénz igénylésére, kérésére?

Vissza